Uluslararası Fethiye Sporfest | 03 EKİM 2020

Ölüdeniz Açık Su Yüzme Yarışması

Ölüdeniz

Fethiye’den Ölüdeniz’e çamlar arasından giden yol 14 km. Yokuşlu inişli yolun sonunda birden müthiş bir mavi çıkıverir karşınıza. Burası Belcekız Koyu’dur. Koyun içinden uzanan kumsalı yürüdüğünüzde ise eşsiz Ölüdeniz’i görürsünüz. Ölüdeniz büyülü gibidir, kıpırtısız durur öylece. Dibinde tek bir yosun bile yoktur, beyaz bir kumla örtülüdür. Suyun ve dibinde kumun kırdığı ışık turkuaz bir renk verir. Ölüdeniz’e çamların gölgesi düşer ve bu etkileyici turkuazı zenginleştirir.

yüzme. 1
Yüzme. 2
yüzme. 3

Sıkça Sorulan Sorular

Katılım Kuralları

Katılım Belgeleri:

 

1) Kayıt ücretinin yatırıldığını belirten banka dekontu.

2)Katılımcının kimlik fotokopisi.

3) Lisans (varsa)

4)Sağlık raporu (2019-2020) yüzme sezonu lisanslı yüzücüler için gerek yoktur.

Not: Yarışa girebilmeniz için yukarıda belirtilen evrakların orjinali ve ıslak imzalı muvafakatnamenin sporcu çantası dağıtımında dernek tarafından alınması mecburidir.

(görevli arkadaşlarımız, muvafakatnameyi imzalayabilmeniz için size sunacaklardır)

 

– Eksik belge teslim eden sporcular yarışmaya alınmaz.

 

-Sporcunun yarışmalara katılmaması halinde kayıt ücretinin iadesi yapılmayacaktır.

-Yarışmaya kayıt yaptıran ve mazereti sebebiyle katılamayan sporcuların yerine yerleştirme yapılmayacaktır.

*Hakkında hüküm bulunmayan durumlarda Fethiye Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübünün belirlemiş olduğu “organizasyon komitesi” tam yetkilidir.

 

Uluslararası Ölüdeniz Açık Su Yüzme Yarışması 2020 Katılım Ücreti: 120 TL

Not: Ücret iadesi yapılmayacak olup, belirlenen sürede bildirildiği takdirde  gelecek yıla devredilecektir.

Yarışma Kuralları

-Yarış, Başhakemin kontrolünde düdük, korna, havalı tabanca vb. uyarı işareti ile başlar ve sporcunun varış noktasına gelmesi ile tamamlanır.

-Yarışma Yüzme Federasyonu’na bağlı yüzme hakemleri tarafından elektronik olarak tasnif edilerek derecelendirecektir.

-Yarışmada dereceye giren sporcular, yarışmanın tamamlanmasının ardından Kum Burnu Plajı’nda kurulan ekranda sonuçlara ulaşabileceklerdir.

-Yarışma Startı’nı veren Başhakem start‘ta hata olduğunu veya bazı yarışmacıların haksız avantaj sağladığı kanaatinde olursa, yarışmacıyı, yüzücü numarasını tespit edip YARIŞ DIŞI bırakabilir.

-Sporcu kıyafetleri Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) kurallarına uygun olmak zorundadır.

-Yarışmacılar “Ölü deniz Açık Su Maraton Yarışları” Organizasyon Komitesi’nin verdiği bone ile yarışmaya

başlamak zorundadır.

– Başka bone kullanmak diskalifiye sebebidir.

– Su (yüzme) gözlüğü, burun kulak tıkaçları ve Wetsuit kullanılabilir.

-Yüzme paletleri, ellikler ve şnorkel gibi yüzmeyi yapay olarak kolaylaştırıp hızlandırabilecek malzemeler kullanılması kesinlikle yasaktır.

-Yüzücü numaralandırıldıktan sonra vücutlarına koruyucu krem sürebilirler.

-Yüzülecek mesafeler 2,5 ve 5 km olduğundan beslenme platformu kurulmayacaktır.

-Yarışma sırasında, başka yüzücüyü kasten engellemek, vücuduna asılmak, yüzme esnasında teknelere temas etmek, tutunmak, asılmak yasaktır. Bu gibi hallerde katılımcı diskalifiye edilir ve refakat teknelerine alınır.

-Sporcuların, görevli teknelerde bulunan görevliler ile avantaj sağlamak amacıyla görüşmeleri ve yardım istemeleri diskalifiye sebebidir.

-Sporcular, parkurun başlangıç ve bölümleri dışında diğer yarışmacı ve refakat tekneleri ile aralarında uygun bir mesafede kalacak şekilde yüzeceklerdir. Bu kurala uymayan yarışmacıları hakemler uyaracaklardır.

– Eğer yarışmacılar uyarıya rağmen ara mesafelerini açmazlar ise, güvenli refakat botu aralarına girerek son ikazı yapacaktır. Olayın tekrarı halinde o yüzücü diskalifiye edilecektir.

-2.5 km parkurun bitirilme süresi 100 dakikadır.

-5 km parkurun bitirilme süresi 180 dakikadır.

Bu sürelerde içinde yarışmayı tamamlayamayan veya akıntıya kapılarak yarışma parkuru dışına sürüklenen sporcular, yarışı bitirmiş kabul edilir.

-Bu sporcular, hakemlerin talimatına bağlı olarak, resen görevli veya refakat botları tarafından alınarak diskalifiye olmuş sayılacaklardır.

-Yarışmanın bitimi, görevli teknelerin ikaz düdükleri ile yarışmacılara, hakemlere ve refakat teknelerine duyurulacaktır.

-Görevli ikazlarını dinlemeyen kişilerden “Ölü Deniz Açık Su Yüzme Yarışları” Organizasyon Komitesi sorumlu olmayıp, emniyet birimi görevlilerinin sorumluluğunda gereken işlem yapılacaktır.

-Yarışmaya ve derecelere olabilecek itirazlarda değerlendirme yapılabilmesi için yüzücünün 350 Türk lirası itiraz ücretini yarışma komitesine makbuz karşılığı ödemesi zorunludur.

-İtiraz şartlarının yerine getirilmesi sonrası yarışma komitesi ve hakem heyeti gerekli incelemeyi yapacaktır. Yarışmacının itirazında haklılığının anlaşılması halinde ödediği itiraz ücreti iade edilecektir. İtirazın reddi halinde alınan ücret iade edilmeyecek, katılımcı bir hak iddia edemeyecektir.

-Yarışma startından itibaren varış noktasına kadar geçecek yarışma süresi içerisinde hakemlerin ve yarışma komitesinin tespit ettiği yarışma kurallarına uymayan yarışmacılar diskalifiye edilecektir.

-Yukarıda belirtilen yarışma kurallarına uymayarak diskalifiye edilen sporcuların, gelecek yıllarda yapılacak yarışmalara kayıtları alınmayacaktır.

*Ölü Deniz Açık Su Maraton Yarışları” Organizasyon Komitesi, yarışı hava muhalefeti veya yüzücü güvenliği gerekçeleri ile yarış günü veya öncesinde yarışı erteleyebilir, iptal edebilir veya başlangıç saatini değiştirebilir. Nihai kararlarda “Ölü Deniz Açık Su Maraton Yarışları” Organizasyon Komitesi tam olarak yetkilidir.

Siz değerli yarışmacılarımıza daha iyi ve eksiksiz hizmet verebilmemiz açısından yukarıda belirtilen kurallara uyulması önemle rica olunur.

Parkur

Parkur:

Kum Burnu Plajı’ndan (Kum Burnu Kafe önü) başlayan parkurumuz burnun ilerisindeki işaretleme balonunun etrafından yüzerek başlangıç noktasına gelinerek tamamlanacaktır. Parkurumuzun uzunluğu 2.5 Km dir.

2.5 K :

Belirlenen parkurun bir kere yüzülmesi ile tamamlanır

5 K :

Belirlenen parkurun iki kere yüzülmesi ile tamamlanır

(Engelli sporcularımız sadece 2,5 K parkurda yarışabileceklerdir.)

Yarışma Takvimi

Yarışmamız 03 EKİM 2020 Tarihinde Gerçekleştirilecektir.

Yaş Kategorileri

Yaş kategorilerinde doğum yılı esas alınarak ay ve gün ayrıntısı dikkate alınmayacaktır.

-Engelli sporcular tek bir kategoride değerlendirilecektir.

 

 1. 16-18 Yaş gurubu (yıldızlar)
 2. 19-24 Yaş Grubu      (gençler)
 3. 25-29 Yaş Grubu      (masterlar)
 4. 30-34 Yaş Grubu      (masterlar)
 5. 35-39 Yaş Grubu      (masterlar)
 6. 40-44 Yaş Grubu      (masterlar)
 7. 45-49 Yaş Grubu      (masterlar)
 8. 50-54 Yaş Grubu      (masterlar)
 9. 55-59 Yaş Grubu      (masterlar)
 10. 60-64 Yaş Grubu       (masterlar)
 11. 65-69 Yaş Grubu       (masterlar)
 12.    70 – + Yaş Grubu      (masterlar)

Tavsiyeler

– Yarışmacıların yarışma başlama saatinden en az 2 saat önce (aşırıya kaçmamak üzere) bal, reçel, vs ile kuvvetli kahvaltı yapmalı yeterlidir.

– Yarışmacının sürati, vücut yapısı ve yağ durumuna göre, vücudunu yağlaması gerekmeyebilir.

– Yağlanmak istenilmesi halinde; ense, omuz başları sırt, böbrek, karın bölgeleri, koltuk altlarına ince tabaka halinde kalıcı krem sürülmesi tavsiye edilir.

– Su çekişini sağlayan avuç içi, kolların iç yüzeyleri, bacak ve ayaklara yağ sürülmemesi tavsiye edilir.

– Yarışmacı, vakit kaybetmemek ve üşümemek için devamlı yüzmeye gayret etmeli, sık sık kafasını sudan dışarıya çıkarmamalıdır.

– Yarışmacı, hissedebileceği üşümeyi, yüzme temposunu ayarlayarak durdurabilir.

– Vücudunu ve adalelerini, kramp girmesine sebebiyet verecek sert hamlelerle yormamalıdır.

– Hissedebileceği kramp yavaş, yumuşak ve tempolu sakin hareketlerle giderilebilir.

– Nefes darlığı, yorgunluk, önlenmeyen üşüme ve titreme halleri veya dayanılmayan kramp ağrıları hissedildiği takdirde zaman kaybetmeden sağlık ile ilgili refakat teknelerine binmek üzere yardım istenmelidir.

Ödül töreni ve ödüller

ÖDÜLLER

DERECEYE GİREN SPORCULARA SPONSOR ÖDÜLLERİ VERİLECEKTİR.

Yarışma Güvenliği

– Yarışmacıların güvenliği; Emniyet görevlileri, Deniz Polisi, Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti Kurtarma ve komite tarafından belirlenecek görevliler tarafından sağlanacaktır.

– Refakat tekneleri ve güvenlik botları; daima yüzücülerin parkura göre yüzücü grubunun sağında ve solunda onları engellemeyecek şekilde seyredecektir.

– Yarışma alanında görevli tekneler dışında tekne, kano, bot, kayık, vb. deniz taşıtı bulunamaz, yarış parkuruna giremez, yüzülemez.

– Görevli bayrağı bulunmayan taşıtlar Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik tarafından parkur alanından uzaklaştırılacaktır.

– Yarışma esnasında yarışmacılarımızın yaşayabileceği sağlık sorunu sebebiyle görevli doktorlar takip botlarında, Sahil Sağlık Merkezi Deniz Ambulansı denizde bulunacak ve ilk müdahalede bulunacaklardır. Ayrıca karada görevli ambulanslar yarışma süresince hazır bulunacaklardır.

– Görevliler tarafından rahatsızlığı gözlenen, yüzmeye devamında tehlike görülen sporcu sudan çıkarılarak tekneye alınır. Hayati tehlike yönünden rahatsızlığından endişe duyulan sporcu sağlık teknesi yakınsa tekneye, eğer uzaksa kıyıda takip eden en yakın ambulansa teslim etmek üzere sahile çıkarılır.

– Tüm yarışmacılar yarışma süresi tamamlanıp denizden çıkana kadar, görevli tekne, bot ve hakemler çalışmalarını sürdürürler. Yarışma süresi dolduğunda, suda kalan yarışmacıları görevli teknelere alınmak zorundadır.

Sonuçlar

Yarışma sonuçları, yarışma bitiminden itibaren web sitemizden duyurulacaktır.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı? Bize sorun!

Yarışmacılar (Kısa Parkur)

İsimCinsiyetÜlke
Şehran KARTALErkekTÜRKİYE
Cevdet DUMANTEPEErkekTürkiye
SEDAT HAŞHAŞErkekTürkiye
REVNA COMERTPAYKadınTurkiye
ENGIN MASDARErkekTurkiye
NAZIM AVCIErkekTurkiye
Şadan RahmanoviçErkekBosna-Hersek/Türkiye
Hasan AslanErkekTürkiye
Aykut yurdakulErkekTürkiye
Tansu ArkunKadınTürkiye
abdullah salim çopurErkekturkiye
Serdar EnginErkekTürkiye
SerpilKadınTürkiye
Osman ZenginErkekTürkiye
Atila ÇağlarErkekTurkiye
SELAHATTİN HASKÖYErkekTÜRKİYE
Gokhan InceErkekTurkiye
nihat erbilErkekTürkiye
Aykut mısırlıoğluErkekTürkiye
Pascal KlugeErkekTürkiye
GÜLDENAY URUKKadınTÜRKİYE

Yarışmacılar (Uzun Parkur)

İsimCinsiyetÜlke
Ömer Rıfat GencalErkekTürkiye
Dilek BaytanKadınTürkiye
MERT ACUNErkekTÜRKİYE
CETIN CETINERErkekTürkiye
Emir BüçkünErkekTürkiye
rokos kasapogluErkekTürkiye
Berkay ÖzdemirErkekTürkiye
Nebil karacahisarlıErkekTurkiye
Polat Uzer TurnalıErkekTürkiye
serhat bozkurtErkekTürkiye
Ömer Koray YalçinErkekTürkiye
Raha Akhavan TabatabaeiKadınTurkiye
Ayse Yasemin BaganaKadınTurkiye
Kaan erkulogluErkekTurkey
Sevilay Bosna KeskinKadınTürkiye
Hülya KırklaroğluKadınTürkiye
İrem sönmezKadınTürkiye
Ümmiye Baş DurakKadınTürkiye
Olcay Batu COŞKUNERErkekTürkiye
Korhan Islamcıoğlu ErkekTürkiye
Manuela CosarKadınTurkiye
AHMET TEKKEŞİNErkekTÜRKİYE
Ergül ErdemErkekTürkiye
Alper GezmişErkekTürkiye
Ahmet Serkan KörbayErkekTürkiye